State Police Academy Graduates

State Police Academy Graduates

The State Police Academy graduated a new crop of State Troopers.
HARRISBURG -The State Police Academy graduated a new crop of State Troopers.

There were 79 troopers in the class. They went through 25 weeks of intensive physical and classroom training. Seven of them will be serving at barracks across our part of the state.

And one of those men Nicholas Kopp also earned the high pistol award.

Below is a list of all new troopers.

Troop B, Washington:
Lucas T. Borkowski of Washington, Washington County
Thomas D. Carter of Glenshaw, Allegheny County

Troop C, Punxsutawney:
Christopher R. Cole of Butler, Butler County
Elliot F. Faith of Penn Run, Indiana County
Joshua Janosko of Munhall, Allegheny County
Tyler J. Lauer of Lucinda, Clarion County
Dylan J. Toy of Indiana, Indiana County

Troop E, Erie:
Chadwick K. Allen of Pittsfield, Warren County
Brendon C. Burns of Conneaut Lake, Crawford County
Matthew P. Burns of Erie, Erie County
Keith A. Johnson of Oil City, Venango County

Troop H, Harrisburg, Dauphin County:
Donald R. Ament Jr. of Acme, Westmoreland County
Christopher J. Balcik of Monroeville, Allegheny County
Cameron C. Beck of York, York County
Nicholas D. Bierzonski of Harrisburg, Dauphin County
Spencer L. Crouse of Butler, Butler County
Michael G. Ehgartner of Huntingdon, Huntingdon County
Joseph R. Eynon Jr. of Canonsburg, Washington County
Mark A Fisher of Altoona, Blair County
Corey J. Folino of Trafford, Westmoreland County
Megan E. Frazer of Chambersburg, Franklin County
Andrew C. Hoover of Northern Cambria, Cambria County
Ryan P. Ivancik of Butler, Butler County
Nicholas A. Kopp of State College, Centre County
Jessica L. Kratzer of Liverpool, Perry County
Joseph D. Mesley of Meadville, Crawford County
Michael S. Quinn of McKees Rocks, Westmoreland County
Richard K. Rachkowski of Harding, Luzerne County
Kent A. Ramirez of Harrisburg, Dauphin County
Sarah B. Rhinehart of Lewis Run, McKean County
Ethan T. Rowe of Fairmount City, Clarion County
Andrew T. Shaffron of Everett, Bedford County
William J. Sheakley of New Berlin, Union County
Charles D. Smolleck of Ligonier, Westmoreland County
Jesse R. Snyder of Selinsgrove, Snyder County
Craig L. Strait of Harrisonville, Fulton County
Severin A. Thierwechter of Lewistown, Mifflin County
Wesley Wilson of Connellsville, Fayette County
David E. Wineland of Greensburg, Westmoreland County

Troop J, Lancaster:
Joseph W. Carlson of Beaver Meadows, Carbon County
William M. Everett of Wilkes-Barre, Luzerne County
Joseph M. Guza of Elizabethtown, Lancaster County
Ryan R. Jaxheimer of Palmyra, Lebanon County
Kendra R. Kaley of Lebanon, Lebanon County
Jeffrey F. Kistle Jr. of Milford, Pike County
Andrew M. Knapp of Harrisburg, Dauphin County
Nicholas M. Mantione of Plains, Luzerne County
Deanna M. Miletta of Honesdale, Wayne County
Teodoro Popolizio of Royersford, Montgomery County
Timothy J. Pray of Bethlehem, Lehigh County
Jordan T. Seiler of Pottsville, Schuylkill County
Matthew R. Truscott of Myerstown, Lebanon County

Troop K, Philadelphia:
Seth W. Brown of Saylorsburg, Monroe County
John A. Eissler of Conshohocken, Montgomery County
Steven G. Hamilton of Tunkhannock, Wyoming County
Shadi Johnson of Philadelphia, Philadelphia County
Kevin P. Kassel of Glenside, Montgomery County
Karl P. Kulpak of Allentown, Lehigh County
Michael J. Laurendeau of Hamilton, Mercer County, New Jersey
De’Jon M. Lewis of Philadelphia, Philadelphia County
Thomas R. Nessler Jr. of Bensalem, Bucks County
Charles H. Phillips Jr. of Boothwyn, Delaware County
Christopher Poulsen of Pittsburgh, Allegheny County
Jordan L. Sonka of Allentown, Lehigh County
Vincent D. Taraborelli of Devon, Chester County
Daniel J. Woody Jr. of Bryn Mawr, Montgomery County

Troop M, Bethlehem:
Kyle M. Berardinucci of Easton, Northampton County
Matthew D. Brown of Dublin, Bucks County
Timothy J. McManus III of Mountain Top, Luzerne County
Matthew A. Tonitis of Auburn, Schuylkill County
Troop N, Hazleton, Luzerne County
Priscilla R. Ciancanelli of Milford, Pike County
Christopher M. Ervin of Wapwallopen, Luzerne County
Salvatore M. Gattuso Jr. of Hawley, Pike County
Matthew R. Jones of Scranton, Lackawanna County

Troop P, Wyoming:
Tyler R. Brackman of Pottsville, Schuylkill County
Christopher A. Schelling of Hawley, Wayne County
Peter T. Smith of Clarks Summit, Lackawanna County
Christopher R. Stecik of Duryea, Luzerne County
Steve D. Steransky Jr. of Exeter, Luzerne County

Page: [[$index + 1]]
comments powered by Disqus